Logitech Z-5500 Digital THX

Řešení vadného podsvícení a zesláblého displeje u Logitech Z-5500 Digital THX

Chcete mít display zase jako nový, čitelný i ze tří metrů a vypadal tak jako na níže uvedené fotce? Čtěte tedy dále…

Všude na internetu každý řeší pouze samotné podsvětlení displeje, kterému často odcházejí diody. Já měl, ale i slábnoucí černý text na displeji. Proto jsem se rozhodl jej vyměnit.

Nový displej zobrazuje text „inverzně“ – místo černého textu je text v barvě podsvícení a pozadí je černé.

Pokud vlastníte Logitech Z-5500 a máte ho vyroben  z roku 2002 máte jednoduché řešení: zakoupit tento displej, vyměnit ho a máte vyřešeno. (Odkaz ZDE). Stačí přepájet 8 kabelů vedoucích k displeji a problém je vyřešen.

Pokud, ale vlastníte Logitech Z-5500 vyrobeného z roku 2008 bude oprava daleko složitější.

Bohužel pro rok 2008 je pravděpodobně jiný typ plošného spoje a display uvedený výše mi nefungoval, jen se rozsvítilo podsvícení displeje, ale na displeji nebylo nic vidět.

Jelikož už na mém displeji nebylo díky vadnému podsvícení nic vidět a rozhodnut zakoupit AV receiver pokud se tento test nepodaří, ujal jsem se pokusu opravit display kombinací starého a nového displeje a vyplatilo se. Nadále Logitech Z-5500 ke spokojenosti používám.

1. objednáme si výše uvedený display.

2. Jelikož máme zakoupený display pro rok 2002 nebude nám pouhé přepojení kabelů stačit.

3. Z nového displeje sundáme  zobrazovací část včetně gumových vodivých proužků  a zůstane nám plošný spoj se součástkami. Ten nebudeme potřebovat ( kdo má pájku na smd součástky vypájí z něj led diody a vymění je na starém plošňáku a podsvícení má vyřešené, já to ale udělal jinak.

3. Novou sundanou zobrazovací část nasadíme na původní plošný spoj to znamená prostě prohodíme jen tu skleněnou obrazovku včetně rámečku která je přichycená jen pacičkama toho rámečku k plošňáku.

4. na vodící gumové pásky nesmíme sahat jinak se může stát, že display nebude zobrazovat správně.

5. Nyní k podsvětlení. Budeme potřebovat bílé !!! diody.  6ks LED 1,8MM COOL WHITE 4000/30° pro které provrtáme díry nebo jinak připevníme do plastového předku ovládacího panelu. Testoval jsem i modré diody, ale text byl čitelný pouze z blízka a z gauče to bylo takové rozmazané a dosti nečitelné.

6. diody propojíme paralelně a zapojíme dle obrázku. Našel jsem si tam cca 3V a zapojil. Jediná nevýhoda je, že dle zapojení na obrázku jsou diody napájeny stále i když ovladačem bedny vypnete. To mě, ale nevadí, protože vypínám bedny dálkově ovládanou zásuvkou na 220V.

7. Zde do škvíry (mrkni na fotku je tam červená šipka) mezi rámeček displeje  a plexiskla podsvětlení doporučuji vložit proužek gumy nebo to  jinak ucpat z boku aby nám světlo z diod neosvětlovalo prostor nad plexisklem, ale svítilo to jen do toho plexiskla. Jinak vám to bude svítit pod display přímo a to není hezké a písmo nebude tak výrazné.

8. Zapojíme display.

9. Máme hotovo 🙂 Výsledek je myslím si, že parádní.

 

Nevěřil jsem, že to dám do kupy a bude to fungovat a tak jsem nefotil. Fotky mám  pak dodatečně před finálním předěláním a zapojením, tak tu nemám všechny fotky a rozdělávat se mi to znova nechtělo.

Také se nedivte ledabylému pájení a neodizolování vodičů diod, vše bylo jen na zkoušku jestli to bude fungovat. Posléze jsem vše důkladně přepájel a zaizoloval.

 

Amatérská, ale celkem rychlá oprava. Hlavně, že to funguje 🙂

 

 

e-tigerG2-Logo-Black